×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Sofy modułowe - sposób na aranżacyjne kłopoty

Sofy modułowe - sposób na aranżacyjne kłopoty

Autor: mg
Dodano: 13 lip 2018 06:27
Zaktualizowano: 14 lip 2018 12:00

Modułowość jest jedną z najbardziej pożądanych cech mebli tapicerowanych. Daje możliwość nie tylko indywidualizacji zestawu wypoczynkowego, ale też dopasowania go do wymagań konkretnego wnętrza.

Czytaj też: Narożniki projektowane do małych wnętrz

Wbrew pozorom modułowy mebel nie jest wyłącznie propozycją skierowaną do właścicieli dużych mieszkań. Może on rozwiązać również wiele problemów aranżacyjnych pojawiających się w przypadku urządzania niewielkich wnętrz. Dobrze zaprojektowane meble wypoczynkowe powstają z myślą o tym, aby mogły być umieszczone w przestrzeniach o różnej wielkości i zróżnicowanym układzie. Dlatego modułowość wybranych kolekcji, czyli możliwość doboru i zestawiania ze sobą – niczym klocków – gotowych brył mebli, cieszy się tak dużą popularnością – potwierdza Aldona Czechowska, product manager firmy Wajnert Meble.

Moduły jak puzzle

W praktyce modułowość sprowadza się do możliwości dowolnego kształtowania układu sofy bądź narożnika z elementów oferowanych przez producenta konkretnego modelu. To klient decyduje, które moduły są mu potrzebne, i na użycie których pozwala mu metraż mieszkania. Oczywiście, im obszerniejszy salon, tym większe pole do aranżacyjnych popisów.

Modułowość mebli oznacza, że klient po wyborze designu mebla może ułożyć wybrane moduły tak, aby pasowały gabarytowo do posiadanej przestrzeni oraz odpowiadały stylowi życia lokatorów. Tworząc własny układ mebla modułowego, rozpoczynamy od wybrania poszczególnych modułów sofy czy narożnika. Możemy zdecydować się na mebel z funkcją spania, a także dobrać praktyczne pojemniki i schowki. Ponadto możemy rozważyć wybór modułów z funkcją audio – podkreśla Aldona Czechowska.

Nowoczesne systemy modułowe dają szerokie możliwości w zakresie konfiguracji mebli wypoczynkowych. W zależności od stopnia zróżnicowania oferty producenta można wybierać spośród kilku lub nawet kilkudziesięciu elementów. Są wśród nich segmenty o odmiennych kształtach i wielu opcjach kolorystycznych, pojedyncze i podwójne, lewe i prawe, różniące się wielkością i funkcjami, wreszcie liczne moduły – z półkami, systemami audio, podstawkami pod kubki, a nawet wysuwanymi barkami. Zestawiając je ze sobą, równie dobrze można skonfigurować małą sofę, wygodny narożnik w tradycyjnym kształcie litery L lub dużą kanapę narożną w nowoczesnym kształcie litery U. Jedynymi ograniczeniami są w tym przypadku pomysłowość, wyobraźnia i dostępny metraż.

Liczy się funkcja spania

Polacy preferują meble wielofunkcyjne, dlatego komponując zestawy modułowe, zwracają uwagę przede wszystkim na obecność funkcji spania, dzięki której wygodna sofa za dnia nocą zamienia się w komfortowe łóżko.

Podstawowym kierunkiem rozwoju mebli tapicerowanych z funkcją spania jest maksymalizacja komfortu leżenia. Kształtują go: ergonomiczne kształty, wysokojakościowe tkaniny obiciowe oraz coraz doskonalsze mechanizmy rozkładania.

Na rynku dostępnych jest wiele opcji wypełnienia zarówno siedzisk, jak i oparć. Generalnie rzecz biorąc, komfort użytkowania mebli tapicerowanych kształtują sprężyny bonellowe lub faliste (ewentualnie ich połączenia) umieszczone w siedzisku oraz pianki wysokoelastyczne HR stosowane w oparciach. Ważne jest przy tym znalezienie złotego środka między odpowiednią sprężystością a odpornością na uginanie i odkształcenia.

Wspomniane wcześniej rozwiązania kształtują komfort wypoczynku. Nie można jednak zapomnieć także o konieczności zachowania komfortu obsługi mebla. Tu kluczową rolę odgrywają systemy rozkładania. Wciąż za najpowszechniejszy uznaje się system „DL”, którego działanie polega na odchyleniu oparcia mebla do przodu. Duży pojemnik na pościel znajdujący się bezpośrednio pod siedziskiem i proste otwieranie – jednym ruchem do góry – to największe zalety popularnego systemu „delfin”. W tym miejscu warto również wspomnieć o rozwiązaniu „easy lift”, które zapewnia otwarcie poprzez lekkie uniesienie i wyciągnięcie części do spania, oraz popularnym „wózku”, którego zastosowanie gwarantuje dużą i komfortową powierzchnię spania. Zresztą w praktyce wielu producentów opracowuje swoje własne, opatentowane mechanizmy służące do rozkładania mebla wypoczynkowego.

Dobry mebel to mebel wygodny

Wielofunkcyjność mebli tapicerowanych nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wpisania w ich program funkcji spania. Funkcjonalności zestawów modułowych są bardzo duże. Dla przykładu, narożniki mogą posiadać opcję siedziska, tapczanu i szezlonga, a dodatkowo niektóre modele wyposażone są w półwysep czy praktyczne pufy. To od nas zależy, na które elementy się zdecydujemy i jak je ze sobą zestawimy. Dzięki temu sami określamy przeznaczenie mebla, który może zostać wykorzystany jako miejsce do spania lub przyjmowania gości – podkreśla Karina Wilkołek, prezes zarządu firmy Anders Meble.

Wielość funkcji wbudowanych w bryłę mebla służy zwiększeniu komfortu użytkowania. Dlatego dodatkowo w konstrukcji sofy czy narożnika pojawiają się przemyślnie wkomponowane blaty i stoliki, dzięki którym można na przykład pracować, stawiając tam laptop, lub odpoczywać, mając w zasięgu ręki napoje bądź przekąski. Do tego dochodzą ruchome oparcia i zagłówki, pozwalające dopasować kształt mebla do indywidualnych preferencji użytkownika.

Moduł w wersji high-tech

Coraz częściej sofy i narożniki zostają wyposażone w zaawansowane technologicznie rozwiązania, które sprawiają, że korzystanie z nich staje się jeszcze bardziej komfortowe. Tego typu funkcje powoli przestają być wyłącznie intrygującą nowinką, lecz wchodzą do standardowej oferty większości czołowych producentów mebli tapicerowanych. Na popularności zyskują więc elementy (moduły), w których zostały zastosowane na przykład elektryczne funkcje relaksu, systemy audio, chłodziarki do kubków czy bezprzewodowe ładowanie telefonów.

Jedną z najpopularniejszych opcji stosowanych w sofach i narożnikach w wersji high-tech jest zautomatyzowana funkcja relaksu. Umożliwia ona rozłożenie różnych elementów mebla, takich jak siedzisko, zagłówek, podnóżek czy podłokietnik nie tylko manualnie, ale też elektrycznie. To zasługa sensorów dyskretnie schowanych pomiędzy siedziskiem a bokiem. Wystarczy je tylko delikatnie nacisnąć, aby bez konieczności wstawania wybrać odpowiedni kąt nachylenia oparcia i siedziska. Modele rozkładane elektrycznie mogą być zasilane akumulatorem pozwalającym uniezależnić się od źródła prądu lub być podłączone kablem do gniazdka elektrycznego.

Wybór dostępnych opcji stale się poszerza, a projektanci mebli i firmowe działy rozwoju pilnie śledzą potrzeby klientów. Jednocześnie wszystkie sygnały płynące z rynku potwierdzają, że popularność zestawów modułowych nadal będzie rosła.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także