Oferta materacy firmy Materasso prezentowana na targach w Poznaniu. Fot. Katarzyna Hryniewicka

  • Autor: kh
  • 14 maj 2014 13:40 (aktualizacja: 15 maj 2014 09:02)

Śpij w zgodzie z naturą - oferta materacy

Zdobywający coraz liczniejsze rzesze zwolenników trend dążenia do maksymalnej bliskości z naturą nie omija sypialni. Wiedzą o tym producenci materacy, którzy systematycznie wprowadzają do swoich ofert produkty przyjazne środowisku naturalnemu.

„Ekologiczność” materacy sprowadza się do dwóch aspektów – przebiegu procesu ich produkcji, a także rodzaju materiałów i surowców, które zostały wykorzystane do ich wytworzenia. W przypadku tej pierwszej kwestii zasadniczą rolę odgrywają wybrane przez producenta procedury i technologie. A dokładniej to, czy są one energooszczędne, czy nie pochłaniają zbyt dużych ilości wody i nie wykorzystują niepotrzebnie dużo środków chemicznych. W praktyce wszystkie te czynniki są trudno weryfikowalne dla przeciętnego odbiorcy, lub też wręcz niedostrzegalne. W związku z tym kwestią, która wysuwa się na pierwszy plan w rozważaniach o ekologiczności materacy jest rodzaj i pochodzenie surowców wykorzystywanych do ich produkcji.

Klucz tkwi w regeneracji

Z czego więc tworzone są produkty, uznawane za najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego? By odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się bliżej aktualnej ofercie produktowej największych producentów i dystrybutorów materacy. 

Podobnie jak lata temu, największą popularnością cieszą się materiały naturalne, zarówno te pochodzenia roślinnego jak: bawełna, len, konopie, kokos, soja… jak i te, które pozyskuje się od zwierząt np. wełna czy końskie włosie. Są one najlepszym rozwiązaniem dla środowiska, gdyż są w pełni biodegradowalne i odnawialne, co pozwala zachować równowagę ekologiczną w przyrodzie. Coraz częściej produkty te pochodzą z kontrolowanych, certyfikowanych upraw i w olbrzymiej większości podlegają pełnej regeneracji. 

Wszystkie wymienione wyżej surowce są przyjazne dla człowieka. Zapewniając swobodną cyrkulację powietrza pozwalają skórze oddychać. Ich właściwości włosowate zapewniają mikroklimat regulujący temperaturę i wilgoć – latem zapewniając odpowiednią wymianę powietrza, zaś zimą – „trzymając” ciepło. Zadziwiającą cechą materiałów pochodzenia naturalnego jest również ich wszechstronność. Są one stosowane w materacach zarówno jako wypełnienie, warstwy zwiększające komfort użycia jak i warstwy izolujące.

Technologia naturalna

Choć naturalne surowce są wykorzystywane w przemyśle od zawsze, ich obecność w materacach wygląda dziś zupełnie inaczej niż kiedyś. A to dlatego, że nowoczesna technologia, którą powszechnie posługują się obecnie producenci, pozwala na wykorzystanie tradycyjnych produktów w zupełnie innowacyjny sposób. A to z kolei pozwala na odkrywanie ich kolejnych, unikalnych właściwości.
Wśród surowców, których wykorzystanie byłoby znacznie trudniejsze bez dostępności technologii jest m.in. otrzymywany z naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego lateks, który stopniowo podbija rynek materacy. Surowiec ten doceniany jest przede wszystkim za szereg prozdrowotnych właściwości. Jest elastyczny, przewiewny i odporny na odkształcenia. Poza tym ma właściwości przeciwgrzybiczne i rehabilitacyjne. Innym przykładem jest włókno kokosowe. 

Krokiem w kierunku naturalności pianek materacowych jest wzbogacenie ich wyciągami i olejkami roślinnymi. Wysokoelastyczna pianka „Arcadia” firmy Recticel, dla przykładu, produkowana jest z udziałem oleju sojowego sprawiającego, że pianka jest delikatna i miła w dotyku oraz wykazuje większą trwałość niż standardowe pianki poliuretanowe. Nowinką w świecie materacy są także pianki wykonane na bazie oleju rycynowego (m.in. „Viscogreen” marki Materasso). Produkt ten – dzieło raczkującej dopiero, włoskiej technologii ma właściwości termoelastyczne. Oznacza to, że dość twarda w niskiej temperaturze pianka mięknie dopiero pod wpływem długotrwałego i stopniowego rozgrzewania np. ciepłem emitowanym przez ludzkie ciało. Pozwala to na optymalne dostosowanie się materaca do kształtu ciała i idealne podtrzymanie kręgosłupa w jego anatomicznej krzywiźnie.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce