×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Stół rozkładany – król jadalni

Stół rozkładany – król jadalni

Autor: Urszula Koronczewska
Dodano: 07 lut 2014 08:12
Zaktualizowano: 23 gru 2013 13:03

Najbardziej popularne stoły przeznaczone do jadalni to modele wyposażone w funkcję rozkładania. Blaty są sprzedawane w komplecie i „ukrywają się” pod głównym blatem stołu, dzięki temu nie zajmują miejsca w mieszkaniu.

Stoły rozkładane to idealne rozwiązania do niezbyt dużych pomieszczeń. Stół, który na co dzień jest stołem małym, nie zajmującym nadmiernie przestrzeni, może łatwo stać się dużym stołem jadalnianym. Stoły takie stanowią ponad 85% sprzedaży”– mówi Jakub Kazimierczak, kierownik ds. sprzedaży mebli do kuchni i jadalni w sieci IKEA - „Najpopularniejsze są stoły fornirowane, ponieważ charakteryzują się dużą trwałością , a jednocześnie przynoszą inne wrażenia estetyczne oraz zdecydowanie bardziej pasują do większości pomieszczeń naszych klientów. Jeśli chodzi o kolory, to przeważają ciemne - czarnobrązowy oraz brązowy. Warto zauważyć, że modele w naturalnych kolorach drewna stanowią mniejszą część sprzedaży”.

Dużą popularnością w ofercie firmy IKEA cieszy się też seria stołów rozkładanych z dodatkowym miejscem na przechowywanie - z szufladami. Wśród nich znajduje się np. stół o bardzo małym rozmiarze - 26 cm długości i 80 cm szerokości, który jest rozkładany do dużego rozmiaru, czyli osiąga 52 cm długości i szerokość 80 cm.

Stoły małe oraz okrągłe mają blat rozkładany, zintegrowany ze stołem. W przypadku modeli nierozkładanych, najbardziej widocznym trendem są stoły szklane w kolorze białym lub czarnym. Występują one w długościach 85 cm, 135 cm oraz 185 cm.

Do wnętrz dużych i małych

W ofercie firmy HM Helvetia znajdują się dwa typy stołów. Oba typy posiadają funkcję rozkładania i bardzo praktyczne mechanizmy kulkowe, które ułatwiają ich obsługę. Stoły te cieszą się podobnym zainteresowaniem. Większy stół o wymiarze blatu przed rozłożeniem 150x90 cm znajduje swoje zastosowanie w większych pomieszczeniach, gdzie spora powierzchnia gwarantuje wygodne ustawienie nawet 6 krzeseł. Stół ten posiada dwie niezależne wkładki, które pozwalają na przedłużenie powierzchni blatu odpowiednio do 190 i 230 cm. W ten sposób staje się on wspaniałym stołem przeznaczonym nawet dla 10 osób.

Drugi stół o podstawowym wymiarze blatu 90x90 cm znajduje zastosowanie w mniejszych przestrzeniach. W stanie złożonym stanowi on bardzo wygodny mebel dla 4 osób. Jest wyposażony w dwie niezależnie stosowane wkładki pozwalające uzyskać powierzchnię blatu o długości 130 lub 180 cm. Dzięki temu może z niego skorzystać jednocześnie i, co równie istotne, wygodnie sześć lub 8 osób.

Oba typy stołów pokryte są wysokiej klasy laminatami odpowiadającymi kolorystycznie naszym kolekcjom mebli dziennych. Dzięki temu stanowią ich wspaniałe uzupełnienie.

Mile widziane dodatkowe „nogi”

W przypadku klientów firmy Klose, którym zależy na uzyskaniu bardzo dużej powierzchni po rozłożeniu, popularny jest model stołu „T10”. Jest to stół z systemem tzw. noga w nodze. „Podczas rozkładania, ciągnąc za jedną parę nóg, przesuwamy je wraz z blatem, druga para nóg stołu pozostaje na miejscu. Model ten nie tylko imponuje rozmiarami po rozłożeniu – w wersji podstawowej jego wymiary wynoszą 90x180 cm, a rozkłada się aż do 360 cm, ale dzięki zastosowaniu dodatkowych nóg charakteryzuje się wyjątkową stabilnością nawet przy maksymalnym rozłożeniu blatu. Specjalne kółka z blokadami pod nogami ułatwiają rozłożenie stołu. Dzięki nim z łatwością również przesuniemy mebel w inne miejsce, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba”– mówi Anna Borkowska z Kolekcji MebliKlose. Wśród klientów, szukających rozkładanego stołu, ale o mniej imponującej wielkości blatu dużą popularnością cieszą się modele, w których blat przesuwany jest w bok, umożliwiając wyjęcie schowanej pod nim wkładki, a nogi pozostają nieruchome. Tego typu mechanizm rozkładania można znaleźć m.in. w modelu „T6”, „T7”, czy „T8”. Poza „tradycyjnymi” stołami rozkładanymi duże zainteresowanie klientów wzbudzają rozwiązania wielofunkcyjne typu 2 w 1 lub nawet 3 w 1, takie jak ławy rozkładane, które nie tylko oferują możliwość powiększenia blatu, ale również zmiany wysokości, dzięki czemu niska ława przemienia się w wygodny, rodzinny stół. Innym interesującym rozwiązaniem jest konsolka z kolekcji „Cristal”. „W wersji podstawowej mebel ten z powodzeniem można postawić nawet w przedpokoju. Jednak dzięki unikalnej konstrukcji z łatwością możemy ją samodzielnie rozłożyć i, dzięki 4 wkładkom o dł. 50 cm, niewielką konsolkę o wymiarach 90x40 cm (szer./gł.) zmienić w biurko lub duży stół o wymiarach 90x 240 cm. W praktyce oznacza to powiększenie blatu o 200 cm” – zaznacza Anna Borkowska.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także