Kolekcja mebli "K5", Klose. Fot. KMK Kolekcja Mebli

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:02

Subtelna klasyka w jadalni

Klasyczność jadalni sprzedawanych na polskim rynku przejawia się najczęściej w zestawie elementów. Oprócz stołu z 6 krzesłami w skład kompletu wchodzi zazwyczaj komoda, kredens lub witryna.

Jadalnia jako miejsce szczególne, gromadzące członków rodziny, jest wyodrębnionym pomieszczeniem, najczęściej przy jednoczesnym zachowaniu płynności zarówno stylistycznej, jak i funkcjonalnej wobec pozostałych pomieszczeń domu. Aby stworzyć atmosferę rodzinnego ciepła na płaszczyźnie aranżacji wnętrz, stół i krzesła, choć niewątpliwie stanowią centrum jadalni, nie wystarczą.

Z tego powodu polscy producenci oferują meble, takie jak: komoda, kredens, czy witryna, doskonale wpisujące się w klimat jadalni, nie tylko pod względem użyteczności, ale też i estetycznym. Podświetlone witryny podkreślają sugestywny nastrój, są przy tym niezastąpione w prezentowaniu atrakcyjnych kompletów obiadowych. Kredensy i komody współtworzą aranżacyjną całość, której dostojność jest niezaprzeczalna.

Wśród najlepiej sprzedających się jadalni znajduje się zestaw „Ouzo” firmy FS Favorit Furniture, wykonany z sosny masywnej, barwionej na antyk, z elementami brzozy o odcieniu buku. Według Krzysztofa Brulińskiego, przedstawiciela firmy, powodem jej popularności jest ciekawe wzornictwo, nawiązujące do połowy XX w.

Proste linie brył, zaakcentowane wyraźnymi listwami tworzą symetryczne proporcje pomiędzy układem pionowym i horyzontalnym. Duży wybór elementów systemu umożliwia umeblowanie wnętrz, bez względu na ich metraż. Szkło piaskowane, hartowane, stanowiące blat stołu, nadaje całości delikatności. Motyw dekoracyjny zdobiący front witryny – małe, kwadratowe okienka – także wykonano z piaskowanego szkła.

Powodzeniem cieszą się również jadalnie odwołujące się do stylistki klasycznej nie tylko zestawem brył, ale też wzornictwem. W opinii Radosława Gawlaka z salonu Gradix, niesłabnące zainteresowanie wzbudza komplet jadalniany „Kent”, oferowany przez Black Red White. Frezowane fronty szuflad w komodach i kredensach oraz ciemne wybarwienie (kasztan) akcentują styl tradycyjny, pomimo prostoty brył, pozbawionych rzeźbień. Warto zaznaczyć, że wielu zwolenników ma także ten sam zestaw w wybarwieniu jasnej jabłoni.

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce