Fot. Janpol

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 24 maj 2017 12:58

Sypialnia w domu. Obalamy mity dotyczące materaca

Wybierając materac, kierujemy się często mylnymi przekonaniami o jego właściwościach. Zakorzenione wśród konsumentów mity na ten temat mogą prowadzić do wyboru nieodpowiedniego produktu. Konsekwencje takiej decyzji mogą mieć wpływ na komfort naszego snu.

Wybór materaca jest niezwykle ważny. To na nim spędzamy przecież przeciętnie 8 godzin w ciągu doby, a więc jedną trzecią swojego życia. Nieodpowiednia twardość lub materiał, z którego jest wykonany, mogą skutkować dużym dyskomfortem nie tylko podczas nocnego wypoczynku, ale także w ciągu dnia. Podczas snu organizm ma czas na regenerację, rozluźnienie mięśni i kumulowanie energii potrzebnej do satysfakcjonującego samopoczucia podczas pozostałych aktywności.

Im twardszy, tym lepszy

Najpopularniejszym mitem wśród kupujących, jest przekonanie, że im twardszy materac, tym zdrowszy sen. "To nieprawda. Każdy materac powinien mieć twardość dopasowaną do wzrostu i masy ciała. Tymczasem osoby cięższe mogą się zwyczajnie męczyć na twardym materacu, a za lekkie odczuwać skutki niedopasowania do naturalnych krzywizn kręgosłupa." – wyjaśnia Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy Janpol. 

Właściwy wybór materaca powinien opierać się na dwóch czynnikach: po pierwsze, produkt musi być co najmniej 20 cm dłuższy, niż jego użytkownik, a po drugie, jego twardość ma zależeć od… naszego komfortu. Twardość jest inaczej odczuwalna, w zależności od budowy ciała. Kupującym powinniśmy więc położyć się i wypróbować materac na sobie.  

Sprężynowy skrzypi i szybko się zepsuje

Nazwa „sprężynowy”, wielu klientom kojarzy się ze starymi materacami, które nie tylko wydawały nieprzyjemne dźwięki przy każdym ruchu, ale też co jakiś czas odkształcały się i wbijały w plecy. Takie produkty odeszły już do lamusa. Obecnie zastosowanie sprężyn w materacu to gwarancja elastyczności i wyjątkowego komfortu. Spośród materacy sprężynowych, najbardziej godnymi uwagi są modele kieszeniowe. 

Materac kieszeniowy bazuje na tradycyjnych sprężynach, ale każda z nich umieszczona jest w oddzielnej kieszeni. Dzięki temu pracują one niezależnie od siebie, ugięcie jednej nie powoduje reakcji kolejnych. Materac kieszeniowy jest dzięki temu cichy, zmiany pozycji osoby śpiącej obok są niemal nieodczuwalne, a nowa technologia wykonania samych sprężyn gwarantuje ich trwałość na długie lata.

Piankowy jest niezdrowy

Alergicy często unikają syntetycznych i innowacyjnych rozwiązań, z obawy przed objawami uczuleniowymi. Na hasło „materac piankowy” lub „lateks”, reagują dystansem.vTymczasem nowoczesne materace piankowe i lateksowe są wręcz stworzone dla osób z problemami alergicznymi. Spełniają one bowiem najwyższe standardy w zakresie cyrkulacji powietrza, co powstrzymuje rozwój drobnoustrojów. Struktura innowacyjnych materiałów wyklucza także gromadzeniu się kurzu wewnątrz materaca. Wysokiej jakości materace lateksowe ułatwiają też przepływ powietrza, zmniejszają potliwość i rozwój bakterii. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce