Meble.com.pl - komfort na miarę

Funkcja spania w narożniku "Romanza" marki Kler. Fot. Kler

System spania – najpopularniejsze funkcje spania w sofach

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 15 lip 2014 11:50

Meble tapicerowane z funkcją spania to najczęściej wybierany przez Polaków model mebli wypoczynkowych. Taki wybór podyktowany jest niewielką powierzchnią mieszkań oraz chęć posiadania dodatkowego miejsca spania dla gości. Wygodę relaksu zapewnia kilka funkcji.

Najnowsze propozycje sof z funkcją spania udowadniają, że meble te dobrze sprawują się w codziennej eksploatacji dzięki solidnym mechanizmom oraz użytym materiałom.

Najpopularniejsze funkcje spania na polskim rynku

„Easy lift”

Jest otwierana prosto i w wygodny sposób, poprzez lekkie uniesienie i wyciągnięcie części do spania. Po rozłożeniu sofy, powierzchnia spania po obu stronach jest równa, dzięki równej grubości piankom, ramie leżyska i siedziska, wykonanym na zwiększających komfort sprężynach falistych. Firmy oferują też mechanizmy „easy lift” w nieco innej postaci, dzięki którym siedzisko unosi się w górę i przesuwa wprzód nad podłogę, a zagłówek wyjeżdża spod oparcia. W ten prosty sposób powstaje 3-elementowa, bardzo komfortowa powierzchnia do spania.

„Sedak”, typ belgijka

Funkcja spania, której zaletą jest prostota rozkładania, równa powierzchnia spania, którą gwarantuje materac wykonany z miękkiej pianki. Mechanizm ten można porównać do systemu, montowanego w łóżkach polowych. Charakteryzuje się wykonaniem na konstrukcji stalowej lub aluminiowej w oparciu o sprężyny lub listwy, która po złożeniu chowa się pod siedziskiem sofy.

„Wózek”

Atutem tej funkcji jest duża i komfortowa powierzchnia spania, wykonana z grubej pianki. Funkcje tego rodzaju, często występują z niewielkim pojemnikiem na pościel, tam gdzie siedziska mają wyższą wysokość. Oczywiście istnieją także modele bez pojemnika, w programach, gdzie siedzisko jest niższe.

„DL”

Wygodne rozkładanie funkcji, polegające na odchyleniu oparcia mebla do przodu. Powierzchnia spania jest sprężysta, a to dzięki zastosowaniu formatek kieszeniowych. Każda z nich działa niezależnie od siebie, co zwiększa komfort leżenia i siedzenia.

„Delfin”

Atutem tego rozwiązania w tapicerce, jest duża i wygodna powierzchnia spania oraz pojemnik na pościel. Funkcja otwierana jest w prosty sposób, poprzez wysunięcie i podniesienie części do spania. Duży pojemnik umieszczony pod całą powierzchnią siedziska, otwierany jest w prosty sposób jednym ruchem do góry.

To na co zwraca uwagę klient wybierający mebel z funkcją spania zależy od tego, w jaki sposób funkcję tę będzie użytkował. Jeśli ma to być funkcja wykorzystywana okazjonalnie, dla gości najczęściej nie wymaga by mebel miał też pojemnik na pościel. Natomiast w przypadku mebla, na którym ktoś będzie spał codziennie, pojemnik jest pożądany. Klienci zwracają też uwagę na łatwość rozkładania automatu, na wielkość powierzchni, na której się śpi, a także sprawdzają czy ta powierzchnia jest równa – mówi Michalina Mendelewska, dyrektor ds. Rozwoju, Fabryka Mebli Tapicerowanych Tombea. Funkcja spania może być powodem podniesienia kosztu mebla. W tym wypadku zasada jest prosta – im bardziej skomplikowany i zaawansowany technologicznie jest sprzęt czy mechanizm, tym cena mebla tapicerowanego będzie większa. Dzięki temu, jeżeli koszt mebla jest adekwatny do jakości zastosowanych w nim mechanizmów, warto zainwestować nieco większe pieniądze, które z pewnością doceni się dzięki wygodzie spania. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA