Meble.com.pl - komfort na miarę

Szezlongi Gabbiano, marki Giovannetti Collezioni Fot. Gioveannetti Collezioni

Szezlong – historia doskonałego wypoczynku

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 21 sie 2014 11:27 (aktualizacja: 26 sie 2014 08:16)

Niegdyś przedmiot przeznaczony wyłącznie dla zamożnych, arystokracji. Dziś - mebel powszechnie znany i lubiany. Szezlong, tak obecnie, jak i przed laty, symbol odpoczynku, wygody, piękna zamkniętego w komfortowym meblu.

Krótka historia szezlonga

Z języka francuskiego, chaise-longue. Potocznie nazywany leżanką mebel, którego korzenie sięgają Francji z okresu XVII wieku. Był to symbol luksusu, dlatego można go było spotkać wyłącznie na dworach i w pałacach królewskich, arystokratycznych posiadłościach. Podnosił rangę pomieszczenia, pozwalał na wygodny i dostojny odpoczynek. Cechami charakterystycznymi szezlongów były wygięte wezgłowia, siedziska wsparte na łukowo ukształtowanych, zakończonych zdobieniami nóżkach, dekoracyjne rzeźbienia, liczne poduszki, aplikacje. Współcześnie jego kształty i rozmiary przybierają przeróżną postać. Materiał produkcyjny, w postaci drzewa mahoniowego i złoconych tkanin, zastępują formy minimalistyczne, wykonane ze lśniącej skóry w połączeniu z chłodnym aluminium.

Dla kogo i po co?

Na zakup szezlonga zazwyczaj decydują się klienci, którzy dysponują większą przestrzenią w swoich domach czy mieszkaniach. Mimo iż mebel ten stał się dostępny dla każdego, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jego posiadanie, ze względów gabarytowych. Szezlong niezbyt nadaje się do małych mieszkań, ponieważ nie zastąpi na przykład rodzinnej sofy w salonie. Jest to mebel dla indywidualistów, ponieważ może posłużyć do odpoczynku tylko jednej osobie. Jego układ jest idealny do relaksu, ponieważ utrzymuje ciało ludzkie w najbardziej odpowiedniej pozycji półleżącej. Nowe propozycje szezlongów mają poszerzone walory wypoczynkowe. Montuje się w nich masażery, ruchome podnóżki, regulowane podłokietniki i oparcia, a wszystko po to, by zwiększyć ergonomię i wygodę. Na rynku są także modele, które wyposażono w szuflady na pościel, koc i małe szufladki na drobnostki.

Szezlong to mebel, który kupuje się, by go eksponować. Jego niepowtarzalny kształt, oraz historyczna "luksusowość" królują w pomieszczeniu, w którym szezlong gości. Doskonale prezentuje się w dużym salonie wypoczynkowym, przy kominku, w gabinecie, sypialni.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA