Meble.com.pl - komfort na miarę

Fot. Janpol

Tak urządzisz sypialnię według zasad feng shui

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 01 sie 2016 11:56 (aktualizacja: 01 sie 2016 11:57)

Zanim wieczorem położymy się do łóżka, chcąc odpocząć po stresującym dniu, zadbajmy o to, w jakich warunkach będziemy spać. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku filozofia feng shui.

Najważniejszym założeniem tej starożytnej chińskiej filozofii (z chińskiego feng – wiatr, shui – woda) jest prawidłowe ukierunkowanie przepływu wszechobecnej w domu energii. A ta „krążąca” po sypialni jest według niej najważniejsza – bo właśnie to pomieszczenie jednocześnie kumuluje pozytywną energię chi i wycisza umysł po całym dniu pracy. By jednak wypracować taki spokojny sen, trzeba poświęcić mu trochę czasu. Ale warto to zrobić, bo efekty nawet najmniejszych zmian mogą nas szybko pozytywnie zaskoczyć.

Łóżko w centrum

Czym charakteryzować powinno się łóżko? Ten główny element stojący w sypialni powinien być przede wszystkim nowy. Dlaczego? Ponieważ taki użytkowany przez kogoś wcześniej kumuluje obcą, nierzadko negatywną energię. Łóżkiem nie może być też składana sofa czy wersalka – symbolizują one pośpiech i chwilowość, co nie służy poczuciu stałości i tym samym wypoczynkowi. Drugą ważną cechą dobrego łóżka jest materiał, z jakiego je wykonano: najlepiej, by było drewniane, nie metalowe. I co najważniejsze – nie może być „kombinacją” dwóch zestawianych ze sobą łóżek, ponieważ nie sprzyja to stałości związku śpiących na nim osób. Ważny jest też kierunek ustawienia łóżka. Zasadą jest, że powinno stać na strategicznej pozycji – czyli musi być z niego widać drzwi i wszystko, co „dzieje” się w sypialni, cały jej układ. W związku z tym powinno stać wezgłowiem do ściany, nie bokiem, nogi nie mogą być skierowane w stronę drzwi, tym bardziej nie na linii drzwi–okno, czyli w przeciągu zakłócającym spokojny sen. Ani tym bardziej pod oknem czy też „na ścianie”, w której zamontowano drzwi.

Materac dla dwojga

Warto mieć tu na uwadze, że filozofia feng shui zaleca, by na łóżku małżeńskim para spała na jednym materacu. Według Chińczyków dwa osobne to prosta droga do kłótni i nieporozumień prędzej czy później prowadzących do rozpadu relacji. Jednak trzeba mieć też na względzie bardziej praktyczne aspekty takiego rozwiązania. Wygodniej bowiem będzie się spało dwóm osobom ze względu np. różną wagę ich ciał na osobnych materacach. Komfort jest przecież najważniejszy.

Przestrzeń nad, obok i pod łóżkiem

Nie bez znaczenia w wystroju sypialni jest też to, co wisi na ścianie za łóżkiem. Feng shui mówi jasno: należy wyeliminować z tej przestrzeni wszelkie lustra, obrazy, lampy czy sprzęty sportowe, szczególnie te zawieszone nad wezgłowiem. Lustro w sypialni co prawda pobudza namiętność, ale z kolei na noc lepiej je zakryć, a najlepiej… po prostu usunąć, podobnie jak telewizor. Powód? Według Chińczyków tafla lustra oraz ekran tego urządzenia odbijają dobrą energię chi. Jest ona z natury bardzo żywotna i gdy tylko napotyka na swojej drodze tak śliską taflę jak szkło, staje się jeszcze bardziej „żywa”. W efekcie może nie sprzyjać wyciszeniu, za to skutkować bezsennością. Ściany i ich kolor to kolejna ważna do zagospodarowania według wytycznych tej filozofii powierzchnia w sypialni. To, czy będą malowane, czy tapetowane, to sprawa drugorzędna. Ważne jest natomiast, by nie miały wyraźnych dużych wzorów, za to utrzymane były w stonowanych pastelowych barwach sprzyjających wypoczynkowi. Najlepszym wyborem będą kolory ziemi: kawa z mlekiem, beż, piaskowy, morelowy, niebieski czy zielony. 

 

 

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA