×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Tasiemką, guzikiem lub kryształem - 25 mebli pikowanych

Tasiemką, guzikiem lub kryształem - 25 mebli pikowanych

Autor: Katarzyna Hryniewicka
Dodano: 04 marz 2014 06:14
Zaktualizowano: 07 marz 2014 07:51

Pikowanie to jedna z najprostszych i najstarszych technik zdobienia mebli tapicerowanych, która wymaga od tapicera nie lada zdolności i dokładności. Choć jej popularność na przestrzeni lat przypomina sinusoidę, teraz stoi u progu małego renesansu.

Pikowanie mebli tapicerowanych jest pewnego rodzaju sztuką. By tworzyć ją dobrze wymagane są i odpowiednie kwalifikacje, i umiejętności na najwyższym poziomie. Zabieg ten wykorzystywany jest nie w celach praktycznych, ale przede wszystkich wizualnych, – aby nadać sofie czy fotelowi wyszukany, designerski kształt. Piki tworzą linię lub siatkę i ich regularne rozmieszczenie jest istotne dla ostatecznego efektu zdobniczego. Praca ta wykonywana jest ręcznie i wymaga dużej precyzji ze strony tapicera. Dlatego najczęściej pikowaniem zajmują się osoby o długoletnim doświadczeniu zawodowym w produkcji mebli. 

W wypadku zdobienia mebli za pomocą pikowania bardzo duże znaczenie ma rodzaj tkaniny obiciowej. Nie wszystkie materiały po tak specyficznym przeszyciu wyglądają dobrze. W przypadku niektórych zabieg ten jest wręcz niemożliwy do wykonania. Ważne jest, aby tkanina była miękka i elastyczna, jedynie wtedy po pikowaniu będzie się układała we właściwy sposób. Do mebli tapicerowanych – pikowanych najczęściej używane są welury, aksamity i miękka szanila. W przypadku skór – zarówno naturalnych jak i ekologicznych – pikowanie również jest możliwe, jednak tylko w przypadku skór miękkich, podatnych na układanie np. semianiliny. Skóry twarde i grube nie poddają się tak łatwo zabiegom tapicerskim, po pikowaniu nie będą się układały we właściwy, estetyczny sposób, dlatego też na ogół się ich nie pikuje. - mówi Monika Bielska, dyrektor ds. kreacji produktu w firmie Mebelplast.

Miejsce pikowania zwykle znajduje się na skrzyżowaniu przeszyć, ale spotyka się również pikowanie na jednym kawałku tkaniny, czy skóry. Pikowanie może być „czyste” lub podkreślone (z zastosowaniem np. guzików). Podczas pikowania mebli najczęściej używane są „zwyczajne” guziki. Ich podstawowe i najważniejsze zalety to wytrzymałość i relatywnie niska cena. Najczęściej używane są guziki obite tkaniną, w której wytapicerowany jest cały mebel. Bardziej ekskluzywne i ekstrawaganckie meble mogą być pikowane również innymi produktami jak np. ostatnio bardzo modnymi, kryształami Svarowskiego. Kryształy muszą być w specjalny sposób nawiercane, a później przyszywane. Alternatywną metodą jest ich wklejanie. Niestandardowe, designerskie meble mogą być również pikowane elementami drewnianymi lub metalowymi. W związku z trudniejszym procesem produkcyjnym meble te są najczęściej droższe od mebli pikowanych guzikami. 

Do uzyskania efektu pikowania używa się sznurka lub bawełnianej tasiemki. Sznurek jest używany w przypadku korzystania z guzików lub kryształków. Tasiemkę stosujemy przy pikowaniu „czystym”. W tym przypadku tasiemka musi być przyszyta w miejscu pikowania. Nieumiejętne przyszycie tasiemki może osłabić tkaninę. Ryzyko to dotyczy w szczególności bardzo cienkich tkanin lub skay’u. Źle wykonane pikowanie osłabia wytrzymałość materiału.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także