×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Twarde jak kamień, ciepłe jak drewno - meble z kompozytów

Twarde jak kamień, ciepłe jak drewno - meble z kompozytów

Autor: Katarzyna Hryniewicka
Dodano: 26 marz 2014 09:45
Zaktualizowano: 27 marz 2014 08:12

Nowe kolory, nowe zastosowania, nowe możliwości – producenci kompozytów nieustannie zaskakują klientów nowymi propozycjami. Obecnie proponowane przez nich produkty spełnią potrzeby nawet najbardziej wymagających.

Kompozyty to w ogólnym rozumieniu materiały składające się z dwóch lub więcej komponentów, z których jeden stanowi podstawę nowego produktu, natomiast drugi – lepiszcze. Na ogół (choć nie zawsze) w roli tego pierwszego występują minerały np. wodorotlenek glinu, a drugiego żywice akrylowe lub poliestrowe – tak jest w przypadku często wykorzystywanej w meblarstwie grupie „solid surface”. Jednakże niewielka liczba składników kompozytów, wbrew pozorom nie oznacza, że ich świat jest ubogi. Wręcz przeciwnie. Materiały te z uwagi na swoją budowę i sposób produkcji dają producentom i klientom szereg możliwości, których w żaden sposób nie można osiągnąć za pomocą innych materiałów typowych dla meblarstwa. Paletę tę dodatkowo poszerzają unikalne dodatki i substraty stosowane w procesie produkcyjnym np. włókno szklane w przypadku produktów „Swanstone”. Jakie są i co umożliwiają materiały kompozytowe?

Absolutnie pierwszorzędną kwestią, która sprawia, że cieszą się one tak wielką popularnością jest możliwość stuprocentowego dostosowywania ich rozmiarów, kształtów i odcieni do potrzeb indywidualnych klientów. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach, w których kompozyty wykorzystywane są najczęściej – w kuchniach i łazienkach. Generalnie materiały kompozytowe dostępne są w postaci gotowych formatek o określonych grubościach i wymiarach, których obróbka jest dość „zwyczajna”.

Kompozyty mogą więcej

Materiały te mają szereg właściwości sprawiających, że doskonale pasują do pomieszczeń, w których panują duże wahania temperatur, wysoki poziom wilgotności i inne, względnie nieprzyjazne meblom warunki. Kompozyty są wyjątkowo odporne na działania środków chemicznych, kwasów i ługów. Dzięki nieporowatej, idealnie gładkiej powierzchni są łatwe do utrzymania w czystości – brud, pleśń i inne grzyby, a także wszelkie szkodliwe drobnoustroje nie wnikają w ich strukturę i nie namnażają się w niej. Wszelkie ewentualne zabrudzenia można usunąć za pomocą powszechnie używanych detergentów, bądź, w przypadku zarysowań – delikatnego zeszlifowania i wypolerowania zniszczonej powierzchni. Jest to możliwe dzięki temu, że kompozyty na całej swej grubości mają dokładnie taką samą strukturę i kolor.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że bogactwo barw jakie oferują producenci materiałów kompozytowych jest jednym z najmocniejszych atutów tego produktu. Każda z obecnych na rynku marek oferuje co najmniej kilkadziesiąt wzorów i opcji kolorystycznych (np. Kerrock – 88, Corian – 72, Avonite – 102, Hanex – 100). Wśród oferowanych propozycji znaleźć można wzory grubo i drobnoziarniste, barwy mocno nasycone i elegancko stonowane, a także transparentne pastele.

- Najczęściej wybierane są dekory jasne, drobnoziarniste w odcieniach beżu czy kremu. Swoich zwolenników mają również jednolite barwy – w szczególności biel. Kontrastem do pierwszych dwóch grup jest popularna czerń oraz brąz. Są to najbardziej uniwersalne dekory, pasujące doskonale zarówno do projektów nowoczesnych kuchni jak również bardziej klasycznych. – mówi Monika Jankowska, specjalista ds. marketingu z firmy Rehau.

Lepsza wersja natury

Kompozyty często określane są mianem udoskonalonej wersji materiałów od lat wykorzystywanych w meblarstwie – drewna i kamienia. Producenci chętnie powtarzają, że łączą one to, co w tych dwóch surowcach najlepsze – szlachetność i ciepło tego pierwszego, a także wytrzymałość i twardość – drugiego. 

Surowiec ten, jako jeden z nielicznych można po zniszczeniu wykorzystać raz jeszcze. Mało tego. Niektórzy producenci pochodzące z recyclingu produkty włączają nawet do podstawowej oferty i skrupulatnie reklamują. Tak jest m.in. w przypadku marki Avonite. Seria „Recycled” – jak sama nazwa wskazuje obejmuje wzory stworzone w oparciu o resztki poprodukcyjne, powtórnie mielone i ponownie wylewane.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także