Meble.com.pl - komfort na miarę

W co ubrać mebel? - tapicerskie trendy na polskim rynku

  • Autor: ab
  • 03 sty 2006 00:00

Producenci i importerzy mebli tapicerowanych zgodnie twierdzą, że inspiracją dla polskich klientów jest przyroda. Trend ten warunkuje rosnącą popularność tkanin bawełnianych i lnianych oraz naturalnej kolorystyki tapicerki.

Obecnie nie łatwo jest wyrokować o tym, co modne i co niemodne w meblowych tapicerkach. Z jednej strony producenci mebli oferują zawrotne ilości gatunków, wzorów i kolorów materiałów obiciowych (np. Zew Divani produkuje meble w 120 wzorach i 500 kolorach wysokiej jakości skór, Himolla proponuje klientom wybór z kilkuset tkanin i kilkudziesięciu markowych skór).

Natomiast z drugiej strony  bywa, że bardzo rygorystycznie stosują się do ustaleń dotyczących konkretnego materiału i koloru dobranego do danego mebla. Ta dyscyplina stylistyczna jest widoczna szczególnie w meblach o prostych, nowoczesnych formach. Czy to świadczy o jakiejś modzie? Raczej o uniwersalnej, powszechnie uznanej zasadzie mówiącej, że np. meble kubiczne lepiej prezentują się w bardzo prostych, jednolitych, gładkich tkaninach o wyrazistych kolorach, a meble o łagodnych, uniwersalnych liniach nie są już tak wymagające.

W co ubrać mebel?

Okazuje się, że dobór tapicerki może być ogromnym wyzwaniem. Możliwości jest mnóstwo i nie dotyczą one jedynie wyboru rodzaju tkaniny czy skóry, oraz wzoru i koloru obicia. Na przykład dużym zainteresowaniem klientów cieszą się połączenia tkaniny i skóry.  Może to być tkanina zestawiona ze skórą na zasadzie kontrastu – o wyrazistym splocie, wzorze i kolorze, albo materiał do złudzenia przypominający wyglądem i dotykiem naturalną skórę.

Inną metodą uatrakcyjnienia wyglądu mebli tapicerowanych jest zastosowanie jednobarwnego obicia w połączeniu z koordynatami na elementach meblowych i uzupełniających, np. poduszkach, wałkach, boczkach lub zagłówkach. Niektóre formy mebli tapicerowanych najlepiej prezentują się w tkaninach wzorzystych, kwiatowych lub geometrycznych. Czasem, aby odbiór takiego mebla nieco uspokoić, dobierane są do niego jednolite poduchy i inne dodatki. Kształt mebla i rodzaj tkaniny podkreślić można też np. poprzez odpowiednie, dekoracyjne przeszycia, często z zastosowaniem specjalnej, ozdobnej nici. 

Popularnością różnych typów materiałów obiciowych i ich kolorystyki w pewnym stopniu rządzą „prawa przyrody”. Wielu producentów i sprzedawców mebli zauważa, np. sezonowe prawidłowości dotyczące wyborów klientów. Gdy jest lato, decydują się na lekkie tkaniny w jasnych, pastelowych kolorach. Natomiast w chłodniejszych porach roku większym zainteresowaniem cieszą się, np. skóry, oraz odcienie brązów, zieleni, śliwki i bordo. Producenci i importerzy zauważają też, że wybory klientów bywają uzależnione od wieku, i pośrednio od mody w aranżacji wnętrz. Osoby starsze, nie poddające się tak łatwo zmiennym trendom, raczej decydują się na meble uniwersalne, zarówno w kształcie, jak i kolorze. Często są to skóry w brązach, beżach i stonowanych zieleniach. Natomiast osoby młodsze, w zależności od aranżacji swoich domów, wybierają barwy pastelowe (gdy, np. ściany malują na intensywne kolory) lub nasycone i jaskrawe (gdy aranżują stonowane, neutralne wnętrza).


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA