Meble.com.pl - komfort na miarę

Sypialnia "Walencja" firmy BFM. Fot. BFM.

W sypialni liczy się nie tylko łóżko

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:02

Według szwajcarskiego instytutu badania opinii publicznej Isopublic, który na zlecenie firmy IKEA przeprowadził badania na temat przyzwyczajeń związanych ze spaniem i zachowań w sypialni, Polacy śpią najdłużej na świecie - 7 godzin i 31 minut.

W porównaniu do krajów Europy Zachodniej polskie sypialnie są zazwyczaj pomieszczeniami wielofunkcyjnymi, choć w ciągu ostatnich 15 lat wzrosło zainteresowanie sypialniami jako wnętrzami oddzielnymi. W ofercie polskich producentów znajdują się zestawy mebli sypialnianych, w skład których wchodzą nie tylko niezbędne łóżka czy szafy, ale też dodatkowe elementy, takie jak toaletki czy taboreciki.

Sypialnie w komplecie

Nowoczesne sypialnie charakteryzują się różnorodnością mebli w zestawach. Można w nich spotkać m.in. szafki nocne, których nieodłącznym wyposażeniem jest lampka. Poza tym pełnią rolę stolików, na których stawia się filiżankę kawy czy odkłada się drobiazgi.

Pomimo coraz powszechniejszych szaf wnękowych i garderób, nadal ważną część sypialni stanowi szafa tradycyjna, najczęściej trzy- lub czterodrzwiowa, wyposażona w jedno bądź dwa lustra. Nie wyszły z mody toaletki, używane w Polsce od połowy XVIII wieku, choć ich funkcja w stosunku do pierwowzorów zmieniła się - użytkownicy nie wykonują przy nich zabiegów pielęgnacyjnych. Toaletki w zasadzie pełnią rolę wyłącznie dekoracyjną. Znacznie częściej występuje komoda, nad którą jest zawieszone lustro. Na polskim rynku zaczęły pojawiać się również inne dodatkowe meble sypialniane, jak taboreciki czy fotele.

W zależności od potrzeb, użytkownik może zakupić cały zestaw lub pojedyncze meble, tworząc indywidualny, niepowtarzalny komplet sypialni.

Kontrastowa kolorystyka

Nowoczesna stylistyka mebli sypialnianych najczęściej współgra z jasnymi barwami (klon, grusza, olcha górska) połączonymi z tonacjami ciemniejszymi. Najczęściej stosowane są okleiny naturalne, poddane dodatkowo bejcowaniu lub malowaniu, w wyniku czego uzyskuje się specyficzną barwę, np. dąb o odcieniu mlecznym, waniliowym bądź kremowym. Zestawienie jasnej tonacji na przykład z brązem czekoladowym daje ciekawą kompozycję, która może być przedstawiona jako symetryczny układ kolorów bądź wzór szachowy. W tej stylistyce prezentuje się sypialnia "Fiore" firmy Forte i "Simple Plus" Wielkopolskich Fabryk Mebli.

W modelach firmy HM Helvetia Meble dominuje klon w połączeniu np. z gruszą. Sypialnia "Ebro" firmy Bialfam charakteryzuje się kontrastowymi kolorami: kasztan i dąb mleczny. Meble sypialniane, mimo nowoczesnej bryły, mogą być też wybarwiane na ciemne, "antyczne" kolory, co sprzyja kreowaniu klimatu elegancji i dostojności.

Wkład w ostateczny efekt wizualny mają też elementy aluminiowe lub metalowe (uchwyty, nóżki), nadające całości lekkość i "świetlistość".

W kręgu zainteresowania odbiorców znajdują się też meble do sypialni w barwach pastelowych (błękit lub zieleń oliwkowa).

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA