×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Więcej światła! Meblowe systemy oświetleniowe

Więcej światła! Meblowe systemy oświetleniowe

Autor: ap
Dodano: 09 marz 2012 00:00

Niebanalne, bo inne. Samą swoją obecnością „projektują” wnętrze. Meble wyposażone w różnego rodzaju systemy oświetlenia przykuwają uwagę dzięki coraz ciekawszym efektom wizualnym.

Rozwój technologii oświetlenia wyznacza nowe tory we wzornictwie mebli, nie tylko poprzez bogatą liczbę opcji designerskich, ale także trwałość i nieograniczone możliwości zastosowania, które to oświetlenie oferuje. Zdaniem producentów meble wyposażone w systemy iluminacji utrzymują stałą pozycję pod względem sprzedaży na rynku, a to z powodu oferty na tyle bogatej, że coś dla siebie znajdują w niej zarówno miłośnicy mebli klasycznych, jak też osoby zorientowane na oryginalny i niebanalny design.

Producenci mebli oświetlenie oferują w standardzie bądź w opcji. Uzależnione jest to od półki cenowej mebla, jak też jego rodzaju i przeznaczenia. Oświetlenie ma wpływ na koszt mebla, ale jak pokazuje rzeczywistość oprócz ceny bardzo ważny jest jego wygląd i możliwość aranżacji. Dlatego też oferujemy je w standardzie w większości proponowanych przez nas mebli dziennych. Jeżeli chodzi o sypialnie, to oświetlenie do łóżek czy szaf oferujemy opcjonalnie, bo tutaj już nie wszyscy klienci są nim zainteresowani. – twierdzi Martina Somysz, kierownik sprzedaży w firmie HM Helvetia Meble

Istnieje też możliwość dokupienia oświetlenia, ponieważ producenci chętnie wyposażają meble w sensorowe włączniki światła jeszcze na etapie ich produkcji. Klient może więc w razie potrzeby zwrócić się do producenta, dokonać zakupu i zainstalować system w późniejszym czasie. Zwłaszcza że jego montaż jest mało skomplikowany i szybki.

Nieograniczone możliwości zdobnicze

Zdaniem producentów dobór i kompozycja oświetlenia nie może być kwestią przypadku. Aby nie zapewnić stylistycznego chaosu, stopień jasności musi być dostosowany zarówno do wzornictwa mebla, jak też jego przeznaczenia. Dobrze dobrane i umiejętnie zastosowane oświetlenie podkreśla walory estetyczne mebli, doświetla ich ukryte detale, kładzie akcent na wybrane elementy, ale także pomaga zbudować odpowiedni nastrój we wnętrzu. – twierdzi Leszek Hallman, technolog Czerskiej Fabryki Mebli, Grupa Klose.

Odpowiednio rozmieszczone oświetlenie spełnia również rolę użytkową – z punktu widzenia klienta równie istotną co dekoracyjność proponowanego rozwiązania. Oświetlenie półek w witrynach kredensów czy regałach bibliotecznych efektownie eksponuje domowe kolekcje, ale także ułatwia wieczorem odszukanie właściwej książki czy innego przedmiotu przy wyłączonym oświetleniu głównym. W szafkach nocnych oświetlenie wnętrza szuflady umożliwia łatwe znalezienie tego co potrzebne bez zapalania lampki nocnej – w przypadku lekkiego snu partnera ma to istotne znaczenie. – dodaje Leszek Hallman

Liniowo czy punktowo?

Najpopularniejsze meble wyposażone w systemy oświetlenia to te, w których akcentuje się dyskretnie punkty – narożniki, cokoły, wieńce górne, zagłówki. W innych propozycjach natomiast oświetlenie wykorzystuje się do podkreślenia poziomych linii półek bądź zaznaczenia całej bryły mebla, tworząc oryginalne zjawisko dekoracyjne. Oświetlenie punktowe o ciepłej barwie zamontowane pod półkami szklanymi natomiast akcentuje dekoracyjną zawartość witryn oraz wzmacnia kolorystykę mebli, dzięki czemu całość prezentuje się lekko i przytulnie. Tego rodzaju oświetlenie jest chętnie eksponowane przez producentów w meblach klasycznych („Lazuryt”, Mebin), bądź też w meblach o jasnych dekorach („K7”, Fabryka Mebli Klose). Inne ciekawe propozycje natomiast to te, w których oświetlenie montowane jest w dolnej części mebla, stanowiąc jego oryginalny element dekoracyjny („Modern”, Vox). Zwykle są to małe lampki halogenowe (montowane na wysięgnikach lub w specjalnie do tego przygotowanych umieszczonych nad szafkami płytach), instalowane pośrodku szerokości szafek. Pełnią rolę dekoracyjną, podkreślają linie mebli, a po otwarciu drzwiczek oświetlają ciemne półki.

Sypianie i szafy pełne światła

Choć najchętniej „oświetlane” są meble skrzyniowe i kuchenne, z systemów iluminacji coraz częściej korzystają także producenci mebli sypialnianych. Mogą one być montowane w wezgłowiu łóżka, w części dolnej, górnej, bądź z tyłu, lub też zamontowane na metalowych elementach łóżka (stopki, stelaże).

Najefektowniej prezentują się łóżka podświetlone od dołu poprzez umieszczenie świetlówek pod meblem. Producenci często wyposażają je w czujniki sensoryczne, które reagują na ruch w sypialni („Pisa”, MMI Sleeping). Inne ciekawe opcje to podświetlana półka, montowana w oparciu łóżka („Kokeshi”, Vox), która służy również jako lampka nocna. Systemy oświetlenia znajdują też zastosowanie w garderobach i głębokich szafach na odzież. 

Zalety LED

Z wypowiedzi producentów wynika, iż najpopularniejszymi systemami oświetlenia obecnie są systemy typu LED. Ich zaletę stanowi przede wszystkim wysoka intensywność światła przy niskim poborze prądu, jak również duża żywotność – diody gwarantują nawet do pięćdziesięciu tysięcy godzin nieustannego świecenia.

Kolejną zaletą, która sprawia, iż producenci mebli chętnie korzystają z tego rodzaju oświetlenia jest fakt, iż oprawy LED z powodzeniem można również montować na powierzchniach łatwopalnych. Emitują niewielką ilość ciepła i tym samym nie narażają mebli i przedmiotów w nich stosowanych na zniszczenia i uszkodzenia. Oświetlenie LED wykorzystuje się w projektach zarówno mebli pokojowych, jak i kuchennych. Najczęściej jednak montuje się je np.: wewnątrz szafy, w zagłówkach łóżek, progach komód oraz półkach. Niezwykły efekt daje zastosowanie diod przy oświetleniu frontów szklanych. Wtedy bowiem światło jest rozproszone stwarzając bardzo relaksującą atmosferę w pomieszczeniu stając się jednocześnie źródłem dodatkowego światła. Należy też wspomnieć, iż oświetlenie LED dostępne jest w różnych wariantach kolorystycznych, są to tzw. systemy RGB . Zaletą diod RGB jest możliwość połączenia kolorów podstawowych, czyli koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego, w dowolnej proporcji przez co można uzyskać całą paletę różnorodnych barw. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także