×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Witryny i komody - meble do funkcjonalnego salonu

Witryny i komody - meble do funkcjonalnego salonu

Autor: mg
Dodano: 05 kwi 2019 13:10
Zaktualizowano: 15 kwi 2019 12:02

Komody i witryny stanowią ważną część aranżacji salonu bądź jadalni. Nic dziwnego, że są stałym elementem kolekcji przeznaczonych do wyposażenia tego rodzaju wnętrz. Bez nich organizacja przestrzeni i zachowanie porządku byłyby znacznie utrudnione.

Ze względu na swój reprezentacyjny charakter salon i jadalnia potrzebują mebli z funkcją przechowywania. Dzięki nim łatwiej będzie zadbać o porządek – wszystkie rzeczy, które nie muszą pozostawać stale pod ręką, szybko i bez problemu znikną w ich wnętrzach. Przechowywanie jest podstawową funkcją komód i witryn, ale nie jedyną. Należy pamiętać, że stanowią one również element dekoracyjny. Blat komody można przecież wykorzystać do wyeksponowania cennych bibelotów, rodzinnych zdjęć czy pamiątek z podróży. Do tego samego celu służą witryny, których przeszklenia dodatkowo podkreślają reprezentacyjny charakter mebli. Oczywiście, dekoracyjne są już same bryły mebli, lecz jednocześnie można je wykorzystać do podkreślenia charakteru pomieszczenia i wprowadzenia bardziej przytulnego nastroju.

Witryna w eleganckiej jadalni

Trudno wyobrazić sobie gustownie urządzoną jadalnię bez witryn, tym bardziej, że Polacy często przenoszą miejsce spożywania posiłku właśnie do jadalni będącej integralną część salonu. Zwykle witryny służą do przechowywania zastaw stołowych i sztućców. Pełnią więc funkcję użytkową. Dzięki nim wszystkie przedmioty konieczne do podania posiłku znajdują się na wyciągnięcie ręki. W takiej sytuacji liczą się przede wszystkim pojemność i organizacja wnętrza witryn. Często, żeby dodatkowo uatrakcyjnić ich wygląd, wprowadza się oświetlenie ledowe. Podkreśla ono ich bryłę, a także ukazuje piękny rysunek zastosowanych dekorów. Poza tym kieruje uwagę na przedmioty zgromadzone wewnątrz. W efekcie nadaje charakter pomieszczeniu, w którym znajduje się mebel.

Witryny należą do jednych z najpopularniejszych mebli stosowanych w jadalni lub salonie. Niekiedy ustawia się je po obu stronach szafki rtv – tworzą wówczas zamkniętą, przemyślaną kompozycję, zwieńczoną dodatkowo półką znajdującą się nad odbiornikiem telewizyjnym. Innym razem – ze względu na kształt – umieszcza się je w rogu pomieszczenia, gdzie zagospodarowują zwykle niewykorzystany kąt.

Przez lata największą popularnością cieszyły się witryny drewniane lub wykończone dekorami drewnopodobnymi. Wielość oferowanych wybarwień, struktur i rodzajów drewna sprawiała, że każdy mógł wybrać coś odpowiadającego jego gustom. Ciepłe, miodowe dęby o subtelnym usłojeniu lub też emanujące surową naturalnością, pełne elegancji orzechy albo ciemne, egzotyczne wenge można było bez problemu dobrać do preferowanego typu aranżacji.

Z biegiem czasu witryny o „naturalnym” wzornictwie znalazły konkurenta w postaci unikolorów. Na fali zachwytu skandynawską prostotą coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się białe meble zdobione drewnianymi wstawkami, które ocieplają ich nieco surowy wizerunek. Tego typu meble wprowadzają do wnętrz aranżacyjną lekkość i optycznie je powiększają. Choć wielu producentów oferuje również witryny z ciemnymi frontami, to właśnie jasne zyskały największą akceptację klientów.

Ważnym dopełnieniem witryn są akcesoria wpływające na komfort ich użytkowania. Dopasowane do stylu uchwyty lub systemy push to open, bezgłośne i wytrzymałe na obciążenia prowadnice z systemem cichego domyku, energooszczędne oświetlenie ledowe – wszystkie te elementy mają wpływ na jakość mebla.

Renesans komód

W ostatnim czasie można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania komodami w aranżacji wnętrz. Niekiedy są one kupowane w ramach kolekcji przeznaczonych do urządzenia salonu i sypialni. Wówczas wpisują się w stylistykę pozostałych mebli i wraz z nimi tworzą kompletną, harmonijną aranżację. Coraz częściej jednak komody pojawiają się w postaci pojedynczych mebli, przykuwających wzrok swoją oryginalną formą. Tak czy inaczej dzięki nim zyskuje się kolejne miejsce, które może służyć do przechowywania licznie pojawiających się w salonie lub jadalni przedmiotów. Funkcjonalna komoda to przede wszystkim taka, w której możemy przechowywać wiele przedmiotów. Jest to szczególnie ważne w małych przestrzeniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Warto wybrać więc taki mebel, który będzie dobrze zorganizowany wewnątrz, z głębokimi szufladami. Nie bez znaczenia są tu także detale – stabilne nóżki, wygodne uchwyty oraz system cichego domykania – podpowiada Kamil Maślanka, właściciel warszawskiego showroomu BoConcept.

O wartości estetycznej komody decydują jej kształt oraz kolorystyka, natomiast na funkcjonalność wpływ ma przede wszystkim pojemne wnętrze. Sposób jego organizacji zależy od pomysłowości projektanta, który równie dobrze może zaplanować w niej szuflady, jak i półki, zarówno w wersji otwartej, jak i skrywające się za drzwiczkami.

Wielość rynkowych propozycji sprawia, że bez trudu można dobrać komodę do stylu wnętrza i gustu jego użytkownika. Właściciele salonów hołdujących tradycji chętnie sięgną po stylizowane komody z kunsztownie zdobionymi frontami. Od lat na popularności nie tracą meble drewniane lub wykończone dekorami wiernie naśladującymi naturalny materiał. Do łask wraca również wzornictwo rodem z lat 50. i 60., którego wyznacznikiem w przypadku komód są wysokie nogi, ustawione pod lekkim skosem. Tym niemniej palmę pierwszeństwa należałoby przyznać nowoczesnym komodom o uproszczonych bryłach, dla których inspiracją był skandynawski minimalizm. Zauważyłem, że na przestrzeni ostatnich lat Polacy coraz częściej decydują się na nowoczesne rozwiązania, także jeśli chodzi o komody. Chętnie sięgają zwłaszcza po współczesne skandynawskie wzornictwo o prostych formach i minimalistycznym designie. To unikatowa propozycja, która idealnie wpisuje się we wnętrza w różnych stylach. Dzięki temu może służyć nam przez wiele lat – takie meble są ponadczasowe – ocenia Kamil Maślanka.

Jednocześnie można zauważyć, że komody stają się nie tylko coraz bardziej funkcjonalnymi meblami, ale też designerskimi. Choć wciąż najpowszechniejszym materiałem wykorzystywanym do ich produkcji jest drewno lub płyta drewnopodobna, to ich kształt bywa areną prawdziwych projektowych popisów. Łączy się w nich różnorodne kolory, materiały bądź struktury drewna, a fronty zdobi, niekiedy nawet kunsztownymi intarsjami. W ten sposób uzyskuje się intrygujące meble, które nadają indywidualny rys wnętrzu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także