Meble.com.pl - komfort na miarę

Wnętrza szaf – systemy porządkujące wzbogacone o estetykę

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:02

Wyposażenie wnętrz szaf i garderób znajdziemy zarówno w ofercie producentów systemów drzwi przesuwnych, jak i w ofertach dostawców wszelkiego rodzaju akcesoriów meblowych. Czasem są to produkty uniwersalne, wykorzystywane również przy produkcji innych mebli, czasem specjalne rozwiązania ułatwiające przechowywanie odzieży i innych przedmiotów.

Rearanżacja wnętrza szafy 

Standardowe wyposażenie szafy czy garderoby, czyli półki, szuflady, wieszaki, drążki, prawie zawsze jest takie same. Jednak z tych elementów można ułożyć mebel jedyny w swoim rodzaju, idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika. W zasadzie wszystkie działające na polskim rynku firmy oferujące systemy drzwi przesuwnych taki podstawowy zestaw akcesoriów mają w swojej ofercie (choć oczywiście zdarzają się od tej reguły wyjątki), w razie potrzeby i możliwości klientów poszerzając go produktami z ofert wielu marek producentów akcesoriów meblowych. Wnętrze szafy czy garderoby przechodniej najczęściej wykonane jest z płyty meblowej o grubości 18 mm. Niektóre firmy oferują również rozwiązania oparte na konstrukcjach z profili aluminiowych (np. Raumplus, Komandor) wyposażone np. w szklane półki. I w jednym i w drugim przypadku ważne jest dopasowanie wnętrza do koloru i materiału drzwi przesuwnych (kolor zharmonizowany lub estetyczne wnętrze za przejrzystymi szklanymi drzwiami) lub – w przypadku garderoby otwartej – do całości pomieszczenia. Podobnie jest w wypadku koszy, półek i stelaży drucianych – klienci mają tu zazwyczaj do wyboru wersję lakierowaną na biało i chromowaną. Pierwsza jest często tańsza o około 20-30%, druga jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna wizualnie – tu również decyduje klient: czy zależy mu tylko na rozwiązaniu funkcjonalnym, czy też jest w stanie wydać więcej pieniędzy, by otrzymać pożądany wygląd wnętrza mebla. Zastosowanie wcześniej wspomnianych systemów organizacji wnętrza z konstrukcjami z profili aluminiowych ma też jeszcze jeden atut – zazwyczaj pozwala na swobodną rearanżację wnętrza szafy czy garderoby w trakcie jej użytkowania. Tak jest chociażby w przypadku systemu „Uno” firmy Raumplus oraz systemu oferowanego przez firmę Gamet. 

Niezbędnik szaf i garderób 

Opracowując z klientem projekt szafy czy garderoby warto dokładnie wypytać go o to, co chciałby w niej przechowywać. Staranny „wywiad” pozwoli uniknąć niewłaściwego zaprojektowania szafy, która nie będzie spełniać oczekiwań klienta. Prawie każdemu przyda się część zagospodarowana półkami, będąca przestronną bieliźniarką na odzież, ręczniki, bieliznę pościelową oraz pawlacz na rzadko używane rzeczy, np. walizki. Ale zawsze może okazać się, że potrzebne jest również specyficzne miejsce np. na maszynę do szycia, odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania, sprzęt sportowy. Może też okazać się, że klient niektórych rzeczy, na przykład butów, ma szczególnie dużo i potrzebna jest na nie „nadprogramowa” przestrzeń. Standardowym elementem każdej szafy i garderoby są wieszaki. Tradycyjne drążki wytrzymują duże obciążenia, są idealne do przechowywania ciężkiej odzieży wierzchniej. W płytkich szafach sprawdzi się wieszak poprzeczny – niestety można na nim wieszać tylko dość lekkie rzeczy np. koszule. Trzeci rodzaj wieszaka to pantograf – jego mechanizm pozwala na wykorzystanie pełnej wysokości wnęki lub garderoby, a jednocześnie umożliwia szybki i łatwy dostęp do wiszącej odzieży. Pantograf może być również poprzeczny – tego rodzaju rozwiązanie oferuje swoim klientom m.in. Komandor.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA