×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wnętrza szaf – systemy porządkujące wzbogacone o estetykę

Wnętrza szaf – systemy porządkujące wzbogacone o estetykę

Autor:
Dodano: 27 gru 2013 18:02

Wyposażenie wnętrz szaf i garderób znajdziemy zarówno w ofercie producentów systemów drzwi przesuwnych, jak i w ofertach dostawców wszelkiego rodzaju akcesoriów meblowych. Czasem są to produkty uniwersalne, wykorzystywane również przy produkcji innych mebli, czasem specjalne rozwiązania ułatwiające przechowywanie odzieży i innych przedmiotów.

Rearanżacja wnętrza szafy 

Standardowe wyposażenie szafy czy garderoby, czyli półki, szuflady, wieszaki, drążki, prawie zawsze jest takie same. Jednak z tych elementów można ułożyć mebel jedyny w swoim rodzaju, idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika. W zasadzie wszystkie działające na polskim rynku firmy oferujące systemy drzwi przesuwnych taki podstawowy zestaw akcesoriów mają w swojej ofercie (choć oczywiście zdarzają się od tej reguły wyjątki), w razie potrzeby i możliwości klientów poszerzając go produktami z ofert wielu marek producentów akcesoriów meblowych. Wnętrze szafy czy garderoby przechodniej najczęściej wykonane jest z płyty meblowej o grubości 18 mm. Niektóre firmy oferują również rozwiązania oparte na konstrukcjach z profili aluminiowych (np. Raumplus, Komandor) wyposażone np. w szklane półki. I w jednym i w drugim przypadku ważne jest dopasowanie wnętrza do koloru i materiału drzwi przesuwnych (kolor zharmonizowany lub estetyczne wnętrze za przejrzystymi szklanymi drzwiami) lub – w przypadku garderoby otwartej – do całości pomieszczenia. Podobnie jest w wypadku koszy, półek i stelaży drucianych – klienci mają tu zazwyczaj do wyboru wersję lakierowaną na biało i chromowaną. Pierwsza jest często tańsza o około 20-30%, druga jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna wizualnie – tu również decyduje klient: czy zależy mu tylko na rozwiązaniu funkcjonalnym, czy też jest w stanie wydać więcej pieniędzy, by otrzymać pożądany wygląd wnętrza mebla. Zastosowanie wcześniej wspomnianych systemów organizacji wnętrza z konstrukcjami z profili aluminiowych ma też jeszcze jeden atut – zazwyczaj pozwala na swobodną rearanżację wnętrza szafy czy garderoby w trakcie jej użytkowania. Tak jest chociażby w przypadku systemu „Uno” firmy Raumplus oraz systemu oferowanego przez firmę Gamet. 

Niezbędnik szaf i garderób 

Opracowując z klientem projekt szafy czy garderoby warto dokładnie wypytać go o to, co chciałby w niej przechowywać. Staranny „wywiad” pozwoli uniknąć niewłaściwego zaprojektowania szafy, która nie będzie spełniać oczekiwań klienta. Prawie każdemu przyda się część zagospodarowana półkami, będąca przestronną bieliźniarką na odzież, ręczniki, bieliznę pościelową oraz pawlacz na rzadko używane rzeczy, np. walizki. Ale zawsze może okazać się, że potrzebne jest również specyficzne miejsce np. na maszynę do szycia, odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania, sprzęt sportowy. Może też okazać się, że klient niektórych rzeczy, na przykład butów, ma szczególnie dużo i potrzebna jest na nie „nadprogramowa” przestrzeń. Standardowym elementem każdej szafy i garderoby są wieszaki. Tradycyjne drążki wytrzymują duże obciążenia, są idealne do przechowywania ciężkiej odzieży wierzchniej. W płytkich szafach sprawdzi się wieszak poprzeczny – niestety można na nim wieszać tylko dość lekkie rzeczy np. koszule. Trzeci rodzaj wieszaka to pantograf – jego mechanizm pozwala na wykorzystanie pełnej wysokości wnęki lub garderoby, a jednocześnie umożliwia szybki i łatwy dostęp do wiszącej odzieży. Pantograf może być również poprzeczny – tego rodzaju rozwiązanie oferuje swoim klientom m.in. Komandor.

Mechanizmy pomagające w utrzymaniu porządku

Do przechowywania dużych, składanych rzeczy np. pościeli czy ręczników najwygodniejsze są ażurowe, metalowe kosze. Najbardziej praktyczne są te na prowadnicach z pełnym wysuwem. Prowadnice przydadzą się także w przypadku szuflad i wysuwanych półek. Krawędzie tych ostatnich dobrze zabezpieczyć specjalną listwą czołową lub relingiem – zapobiegają one zsuwaniu się przechowywanych rzeczy czy ubrań przy wysuwaniu. W roli relingu sprawdzą się znakomicie kuchenne uchwyty relingowe o odpowiedniej długości. Bardzo praktyczne są także fronty szuflad lub półek wykonane z przezroczystego tworzywa (takie ma w swojej ofercie chociażby O-W) – łatwiej wtedy kontrolować ich zawartość. W luksusowej wersji szafy czy garderoby nie może zabraknąć prowadnic ze zintegrowanymi odbojnikami pneu-matycznymi czy mechanizmami push-open. 

Klienci zdecydowanie najrzadziej wybierają z gamy akcesoriów rozwiązania specjalistyczne, dedykowane do przechowywania określonego rodzaju odzieży – wieszaki na spodnie czy spódnice, specjalne szuflady na krawaty czy stelaże na buty.

Wsparcie dostawców

Oczywiście, oprócz firm oferujących systemy drzwi przesuwnych, akcesoria przydatne do wyposażenia szaf i garderób znaleźć można w ofercie wielu producentów i importerów akcesoriów meblowych. AMI Polska proponuje swoim klientom całą gamę akcesoriów do szaf i garderób firmy Vibo oraz pantografy włoskiej firmy Servetto. Kesseböhmer oferuje kilka specjalistycznych systemów do zabudowy: wieszaki i druciane półki wysuwane „Ideal”, obrotowe cargo z pełnym wysuwem do szaf „Rota-Depot”, oraz całą gamę metalowych chromowanych wieszaków, koszy i półek. Wszystkie najpopularniejsze akcesoria do wnętrz szaf i garderób znajdziemy w ofercie Häfele. Nowością w ofercie firmy Rejs jest system akcesoriów „Garderoba Plus”, który uzupełniła dotychczas oferowane przez firmę akcesoria stosowane w zabudowach. Nie można także pominąć kwestii montowanego w szafach i garderobach oświetlenia – tego rodzaju produkty oferują m.in. Hettich, Häfele, Altori, TCo.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także