Meble.com.pl - komfort na miarę

Kuchnia z z blatem w dekorze White Stone, Pfleiderer. Fot. Pfleiderer

Wybieramy blat kuchenny - 20 najciekawszych propozycji

  • Autor: Beata Michalik
  • 30 marz 2014 20:07 (aktualizacja: 31 marz 2014 07:06)

Blat to nie tylko powierzchnia robocza i dopełnienie kuchennej zabudowy. Dobrze dopasowany, potrafi być prawdziwą ozdobą wnętrza, może nawet wręcz w nim dominować. Warto więc poświęcić trochę czasu i uwagi, aby dokonać odpowiedniego wyboru.

Wybierając blat do kuchni, zwracajmy uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność. Co to oznacza?

- po pierwsze: trwałość i niezmienność powierzchni, którą zazwyczaj dość intensywnie użytkujemy.

- po drugie: odporność na uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe działanie wody, tłuszczów itp.

- po trzecie: łatwość utrzymania w czystości i usuwania uciążliwych plam

- po czwarte: brak negatywnego wpływu na zdrowie czy samopoczucie użytkownika.

Ale spełnienie tych wszystkich warunków nie oznacza, że możemy zapomnieć o względach estetycznych. Blat kuchenny to zazwyczaj dość duża powierzchnia, często determinująca wizerunek całego pomieszczenia, nadająca klimat, ożywiająca lub też uspokajająca wnętrze – w zależności od upodobań użytkownika.

Trudne byłoby udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie wzornictwo blatów kuchennych jest aktualnie najpopularniejsze, jak również - jaki materiał warto wybrać. Do dyspozycji mamy więc szeroką ofertę laminatów, które stawarzają wiele możliwości zarówno kolorystycznych, jak i odwzorowywania naturalnych powierzchni. Nie jest dziś niczym nowym blat, który do złudzenia przypomina beton czy stal, kamień lub drewno. Producenci materiałów przeznaczonych na powierzchnie robocze mają wciąż nowe pomysły udoskonalające produkt - jak chociażby firma DuPont, która w blacie typu solid surface sprytnie „ukryła” urządzenie pozwalające doładować smartfon lub tablet.

Solid surface, czyli blat wykonany z kompozytu typu corian, ma wiele zalet, choć należy z pewnością do tych nabardziej kosztownych. Corian to trwały, nieporowaty, jednorodny materiał powierzchniowy, składający się w ok. 1/3 z żywicy akrylowej, a w około 2/3 z minerałów naturalnych. Poza tym, że jest odporny, pozwala na uzyskanie jednolitych powierzchni bez widocznych połączeń, to w dodatku daje znaczne możliwości dekoracyjne. Między innymi dzięki temu, iż jest podatny na sublimację – proces ten umożliwia przenoszenie na corian dowolnego obrazu, który wnika w jego powierzchnię stając się jej integralną częścią.

Jeśli chodzi o blaty z naturalnego kamienia - piękne choć nietanie - producenci proponują w tym sezonie przede wszystkim granity. Ponadto niezmiennie popularne są klasyczne kamienie w odcieniu złotym lub beżowym. Dla tych, którym kamienne blaty wydają się zbyt ciężkie, doskonałą propozycję mają producenci laminatów np. odwzorowujących kamień. W ofercie Pfleiderer uwagę zwraca między innymi blat „Veneziano”, który do złudzenia przypomina zielony marmur, z wyrazistym żyłkowaniem.

W kwestii mody na połyskujące blaty, zdania producentów są podzielone. Zarówno bowiem połysk, jak i mat znajdują swoich zwolenników i są doskonałym uzupełnieniem aranżacji kuchni w stylu klasycznym (mat) lub nowoczesnym (połysk). Linię połyskliwych, metalicznych blatów wprowadziła w tym roku do swojej oferty firma Lupus. Sześć dekorów z nowej serii „X-Xenon” wyróżnia wyjątkowy design. Kolory te są szczególnie polecane do mebli nowoczesnych w stylu industrialnym.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA