Meble.com.pl - komfort na miarę

Kolekcja "Marsala" marki Meblomak. Fot. Meblomak

Wypoczynki z funkcją spania - zobacz 40 propozycji

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 10 marz 2014 06:04 (aktualizacja: 13 marz 2014 08:33)

Statystyki pokazują, że ponad połowa Polaków na co dzień sypia w pokojach wielofunkcyjnych. Spędza więc noce na rozkładanych kanapach, sofach bądź narożnikach. Specjalnie dla was wyselekcjonowaliśmy ponad 40 propozycji mebli wypoczynkowych – w dzień będących wygodną sofą, a w nocy przestronnym łóżkiem.

W domu statystycznego Kowalskiego największy pokój nierzadko łączy funkcje gabinetu, salonu i sypialni. W takim pokoju lepiej sprawdza się sofa czy wersalka, którą można szybko złożyć przed przyjściem gości. Rozkładane siedziska warto kupić także do sypialni, gdy pokój w którym śpimy jest niezbyt duży, do pokoju dziecęcego, oraz gdy chcemy przenocować przyjaciół czy zorganizować zjazd rodzinny. Osobom, które mieszkają w blokach gorąco polecamy meble o mniejszych gabarytach, np. zgrabne sofy 2- i 3-osobowe, wersalki oraz małe narożniki. Szczęśliwi posiadacze dużych mieszkań lub domów mogą zerknąć na formy większe, przestrzenne i niezwykle komfortowe – zarówno narożniki, jak i sofy czy fotele.

„Okazjonalne spanie” – to określenie często kojarzy się ze źle przespaną nocą. Tymczasem kierunki rozwoju segmentu mebli tapicerowanych z funkcją spania i pojemnikiem na pościel pokazują, że wcale nie musi tak być. Już od dawna bowiem producenci wyposażają je w mechanizmy, które zapewniają pełen komfort leżenia. Można powiedzieć nawet, iż możliwość „wygodnego” korzystania z mebli wypoczynkowych jest jednym z priorytetowych kierunków ich działań. Ergonomiczne kształty, wytrzymałe tkaniny obiciowe, komfortowe systemy rozkładania – wszystko to ewoluuje właśnie w tym kierunku. 

Ważna funkcja

Jeśli chodzi o systemy rozkładania na polskim rynku najpopularniejsze są sofy z funkcją tzw. "Dl” (rozkładanie siedziska odbywa się poprzez odchylenie oparcia do przodu), a także „Delfin” , która otwiera się poprzez wysunięcie i następnie podniesienie powierzchni do spania. Z kolei umieszczony pod siedziskiem pojemnik podnoszony jest jednym ruchem ręki do góry. Do niektórych modeli tego typu producenci oferują także specjalne narzuty, które dodatkowo poprawiają wygodę wypoczynku.

Warto zwrócić uwagę także na modele z funkcją „easy lift” - po rozłożeniu miejsce do leżenia ma równe grubości pianek po obu powierzchniach spania. Firmy oferują też mechanizmy dzięki którym siedzisko unosi się w górę i przesuwa wprzód nad podłogę, a zagłówek wyjeżdża spod oparcia. W ten prosty sposób powstaje 3 elementowa bardzo komfortowa powierzchnia do spania. Mechanizmy te bywają też wspomagane specjalnymi sprężynami i synchronizatorami, dzięki czemu obsługa funkcji jest jeszcze łatwiejsza. Na popularności traci z kolei– zwłaszcza wśród właścicieli małych mieszkań – mechanizm typu „sedak”, podobny do systemu otwierania łóżka polowego, jest bowiem dość niewygodny do rozkładania.

Funkcja spania może podnieść koszt mebla. W tym wypadku zasada jest prosta - im bardziej skomplikowany i zaawansowany technologicznie jest sprzęt czy mechanizm, tym większa może być cena mebla. Jednak jeśli koszt mebla jest adekwatny do jakości zastosowanych mechanizmów, wówczas warto zapłacić więcej. Dobrej jakości funkcja gwarantuje bowiem wygodę spania.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA