Rafał Rogozik, architekt wnętrz Agata. Fot. Agata

Rafał Rogozik, architekt wnętrz Agata. Fot. Agata

  • Autor: mg
  • 25 lip 2017 10:45 (aktualizacja: 26 lip 2017 08:47)

5 najczęstszych błędów w aranżacji wnętrz. Co podpowiada architekt?

Urządzanie wnętrz jest nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób, które robią to po raz pierwszy. Wśród natłoku pomysłów można się dosłownie zagubić. W efekcie, zamiast wymarzonych czterech kątów, czekać nas będzie aranżacyjny chaos. Rafał Rogozik, architekt wnętrz Agata, podpowiada, jakich błędów należy unikać.

Czytaj też: Łóżka młodzieżowe - co proponują najlepsi producenci?

1. Miszmasz stylów

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pomieszanie stylów. Barokowo urządzona łazienka, nowoczesna kuchnia i skandynawska sypialnia wprowadzają chaos i brak spójności. Wynika to m.in. z poszukiwania własnego stylu, podpatrzenia inspiracji u znajomego lub w kolorowym magazynie. Zasada jest jednak prosta – spójność to podstawa dobrej aranżacji całego domu.
 
Decydując się na jeden styl, należy przede wszystkim pozostać konsekwentnym w urządzaniu wszystkich pomieszczeń. Mieszkanie powinno być takie, jak jego mieszkańcy. Każdy z domowników jest inny, każdy ma swój charakter, ubiera się, jak lubi, więc chciałby również urządzać wnętrza tak, by czuć się w nich dobrze. Należy zatem znaleźć wspólny mianownik dla aranżacji poszczególnych przestrzeni.

2. Nietrafiona kolorystyka

Urządzając mieszkanie, często najpierw wybieramy kolor ścian, a dopiero później decydujemy się na meble. Kolejność powinna być jednak odwrotna.
 
Aranżację każdego pokoju powinniśmy zacząć od podjęcia decyzji dotyczącej wyposażenia, ponieważ dużo łatwiej jest dobrać później odpowiednią farbę, która stworzy spójną całość. Takie rozwiązanie pozwala na większą elastyczność przy aranżacji i zachowanie dobrego smaku. Warto również pamiętać, aby przy doborze kolorystyki uwzględnić funkcjonalność danego pomieszczenia oraz tryb życia domowników. Białe ściany niekoniecznie sprawdzą się w pokoju dziennym dla rodziny z małymi dziećmi. Dobierajmy zatem kolory we wnętrzach w sposób kontrolowany, aby odpowiadały naszym indywidualnym potrzebom i przede wszystkim stylowi. Mitem też są uniwersalne kolory, tj. beż, biel czy kremowy

3. Za dużo… wszystkiego!

Przy urządzaniu mieszkania często sprawdza się zasada – mniej znaczy więcej.  Minimalizm nie bez przyczyny jest cały czas w modzie. Pomaga porządkować przestrzeń i dodaje więcej światła. Dlatego ważne jest, aby nie przesadzać z dodatkami, a skupić się na funkcjonalności mebli oraz całego pomieszczenia. Zastanówmy się, czemu ma służyć dany pokój, jaką będzie pełnił rolę w domowym życiu. Może okazać się, że dodatkowy fotel czy komoda wcale nie są potrzebne, a mogą przeciążyć całość wystroju. Nadanie wnętrzu stylu i wyrazu nie wiąże się z przesyceniem go ozdobnikami, akcesoriami. Gromadzenie niepotrzebnych rzeczy nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również ma wpływ na nasze samopoczucie. Tylko pozorny chaos, ale zamierzony i kontrolowany z pomocą architekta, może mieć uzasadnienie.

4. Źle dobrane oświetlenie

Kolejnym, najczęściej popełnianym błędem w aranżacji wnętrz jest niewłaściwe oświetlenie. Najczęściej dobieramy oświetlenie, które optycznie pomniejsza przestrzeń, ale nie dostarcza należytej ilości światła, albo z kolei daje go za dużo, co rzutuje na ergonomię przestrzeni. Należy zatem uwzględnić, ile dostarczamy światła naturalnego i maksymalnie je wykorzystać oraz zastanowić się, czy sztuczne oświetlenie ma być funkcjonalne czy ozdobne. Przy okazji można wykorzystać kilka trików, na przykład podświetlić półki lub umieścić kinkiety, które optycznie poszerzą pokój. Dodatkowo można skierować światło do góry, co wpłynie na optyczne podwyższenie pomieszczenia.

5. Meble nie na wymiar

Często, oglądając meble w katalogach wnętrzarskich czy na stronach internetowych, podobają nam się te, które niekoniecznie dobrze będą wyglądały w naszym mieszkaniu. Powodem jest ich wielkość. Prawidłowy dobór rozmiaru mebli do konkretnych pomieszczeń jest nie lada wyzwaniem.
 
Często spotykamy się z wnętrzami, których wystrój stanowią tylko niewielkie, niskie meble lub – z drugiej strony – bardzo duże i masywne. Sekretem zachowania odpowiedniej skali jest mieszanie różnych kształtów, wysokości oraz rozmiarów mebli. Nieustannie należy pamiętać również o tym, aby dostosować je do wielkości pomieszczenia, a przede wszystkim do swojego gustu i stylu.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce