Ławka Banten z oferty Dekoria.pl. Fot. Dekoria.pl

Ławka Banten z oferty Dekoria.pl. Fot. Dekoria.pl

  • Autor: mg
  • 26 kwi 2018 10:38 (aktualizacja: 27 kwi 2018 13:12)

Wnętrze w stylu wabi-sabi - jakie dobrać meble?

Surowość, prostota, niedoskonałość – to główne cechy wywodzącego się z Japonii stylu wabi-sabi. Coraz częściej gości on także w polskich domach. Zobaczcie, jakie meble nadają się do stworzenia aranżacji w stylu wab-sabi.

Czytaj też: Wnętrze w stylu skandynawskim - jake dobrać meble?

Wabi-sabi wywodzi się z japońskiej estetyki. Jego podstawą jest akceptacja tymczasowości oraz niedoskonałości wszystkiego, co nas otacza. W tym stylu za piękne uznaje się to, co wiekowe, asymetryczne oraz surowe. Liczy się bowiem autentyczność, dlatego docenia się wysłużone przedmioty o prostych formach. które pięknie potrafią się starzeć.

W wabi-sabi najważniejsze jest dostrzeżenie piękna w starych, nieco zniszczonych rzeczach. Nieważne, czy to będzie stara szafa po babci, czy też podniszczony fotel znaleziony na pchlim targu. Jeśli nie chcesz wypełnić domu używanymi przedmiotami, postaw na takie meble, które ładnie się starzeją. Po kilku latach na obiciu skórzanego fotela pojawią się charakterystyczne przetarcia, ale wciąż będzie on wyglądał szlachetnie. To samo dotyczy mebli wykonanych z naturalnego drewna. Zresztą w sklepach dostępnych jest wiele mebli stylizowanych na stare.

Warto pamiętać, że największymi wartościami stylu wabi-sabi są skromność i prostota, dlatego trzeba unikać nadmiaru przedmiotów. To samo dotyczy kolorystyki. Najlepiej, żeby była neutralna i nawiązująca do natury. Meble w brązowym, beżowym i szarym kolorze stworzą przytulną, domową atmosferę. 

We wnętrzach urządzonych w stylu wabi-sabi znajdują się wyłącznie naturalne materiały. Drewno, skóra, len, bawełna – to z nich powinno być stworzone wyposażenie mieszkania. Dlatego miłośnicy tego stylu wybierają meble drewniane, często ręcznie wykonane, z dodatkowymi elementami w postaci postarzanego metalu, tkanin czy sznurka.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce