Kolekcja Monez firmy Szynaka Meble. Wzór: Sosna Avola. Fot. Szynaka Meble

Kolekcja Monez firmy Szynaka Meble. Wzór: Sosna Avola. Fot. Szynaka Meble

  • Autor: mg
  • 22 wrz 2017 07:48 (aktualizacja: 22 wrz 2017 11:12)

Meble do salonu i kuchni – wzory inspirowane drewnem drzew iglastych

Za sprawą jasnej kolorystyki i delikatnego rysunku wzory inspirowane drewnem sosny, świerku czy modrzewia doskonale wpisują się w skandynawski minimalizm, który coraz częściej gości w polskich wnętrzach. Ale bynajmniej nie jest to jedyny obszar ich zastosowania.

Meble do salonu - zobacz szafki RTV w nowoczesnym stylu

Sosna, świerk i modrzew to gatunki drzew iglastych, które najczęściej inspirują projektantów mebli. Kuszą ich duże sęki i pęknięcia, a także specyficzna kolorystyka. Należy przy tym pamiętać, że wiele wzorów, które pojawiają się na meblach, to dość swobodna interpretacja oryginalnego rysunku naturalnego drewna.

Siłą dekorów inspirowanych drewnem drzew iglastych jest niewątpliwie naturalność. Fascynacja wszystkim co naturalne została przekuta na jeden z najważniejszych trendów wnętrzarskich. Dlatego wzory inspirowane drewnem sosen czy świerków nadają wnętrzu przytulny klimat, sprawiają, że czujemy się bliżej natury i lepiej wypoczywamy w tych wnętrzach.

Powściągliwy rysunek dekorów inspirowanych drewnem drzew iglastych i ich jasna kolorystyka idealnie wpisują się w skandynawski minimalizm, który chętnie wybierany jest przez Polaków jako styl aranżacji wnętrz. Tego typu meble dobrze będą prezentowały się w świetlistych, nieprzeładowanych dekoracjami pomieszczeniach. Niekiedy dekory te naśladują malowane na biało deski. Widoczne pod warstwą farby słoje i ślady przetarć sprawiają, że zyskują na atrakcyjności. Efekty bielenia stają się coraz bardziej popularne, być może wpływ na to ma również moda na estetykę vintage.

W praktyce okazuje się, że naturalność „niejedno ma imię”. Otóż w segmencie wzorów „iglastych” w ostatnim czasie dało się zauważyć pewną ewolucję, zwłaszcza w zakresie kolorystyki. Ciepłe żółcie powoli, aczkolwiek systematycznie, wypierane są przez odcienie nieco spłowiałe, chłodniejsze, typowe dla starego drewna. Wynika to z faktu, że niegdyś podstawą tego typu dekorów były przede wszystkim kolor i rysunek świeżego drewna, obecne trendy preferują drewno dotknięte upływem czasu. Co ciekawe, producenci niekiedy oferują te same dekory w dwóch różnych odcieniach kolorystycznych.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce